Google

Солор технолоджи-най-добрата оферта
Световен дефицит на уран още през 2013г и рязко покачване на цената на електроенергията от АЕЦ

Световен дефицин на уран, който се използва за гориво в атомните централи (АЕЦ) ни очаква още през 2013г, според швейцарският физик Микаел Дитмар. И късмет за България, която навреме се отказа от строителството на "АЕЦ Белене". Правителството на ГЕРБ предотврати строежа на най-скъпият бетонов паметник на планетата за 21 век.
Според Дитмар, който е провел мащабно статистически проучване, всяка година за производство на уранови горивни касети се изразходват 65000 т еквивалент уранова руда. Почти 2/3 от тази руда се добива в рудници, а останалата една трета постъпва от различни други източници - преработка на изхразходени горивни касети, бракувани военни бойни глави и очистване на отпадни флуиди. Резюме на самото изследване е достъпно на arhiv.org.

Според автора на изследването, още през 2013 г, гражданските запаси от уран ще се изчерпят. И ако военните от ядрените държави, не се съгласят да споделят стратегическите си запаси (изчислявани на 500х. тона само в САЩ и Русия), на пазара на горивни касети за атомните централи ще се наблюдава рязко поскъпване на цените им, а от там и на цената на произведената електрическа енергия.
Като друга основна причина за недостига, Дитмат посочва невярните методологии, използвани за оценка на световните запаси от уранова руда. Като база за изводите, той е използвал ежегодните доклади на МАГАТЕ, посветени на състоянието на ядрената енергетика и пазара на ядрени технологии.
В хода на изследването, на ученият му се е отдало да установи, че в много държави е имало съзнателно значително превишаване на достъпните запаси от уранова руда. Според него, при общо заявени 5.5 милиона тона, почти 2.2 милиона тона са само на хартия. Оценката на запасите в много от съществуващите находища също са преувеличени.
Ученият не посочва причините за това преувеличение на запасите, но то лесно може да бъде обяснено - атомните централи са много скъпи, проектират се за време на живот около 50г и се изплащат много бавно. Никой няма да инвестира в тяхното стоителство, ако те няма с какво гориво да работят.
Лесно може да се изчисли как ще се отрази на икономиката примерното тройно оскъпяване на производствената цена на електроенергията от АЕЦ още през 2015 г.
Към опасенията за АЕЦ и цената на произведената енергия от тях, може да прибавим и постепенното оскъпяване на цената на съхранение на отработеното ядрено гориво в специални хранилища за ядрено отпадъци. Те са много скъпи - проектират се за време на живот около 15000..20000 години и много малко места на планетата са подходящи за тяхното построяване. При постепенното запълване на капацитета им, цената на "наема" в тях расте силно.
Това оскъпяване на урана ще позволи цените на енергията, произведена от фотоволтаици и АЕЦ да се изравни между 5 и 10 г по-рано от предвиденото. Да припомним - един от аргументите за позицията на еко.com против строежа на АЕЦ "Белене", освен корупционните милиарди, заложени в цената и от бившата управляваща тройна коалиция, бе именно и опасения за разкото покачване на цената на горивото.

Обратно в новини «
СОЛАР ТЕХНОЛОДЖИ
соларни системи
отопление
климатици
ВиК
,
052 988 116
0899 11 51 41
my@solartechbg.info
Елате в .: BGtop.net :. Топ класацията на българските сайтове и гласувайте за този сайт!!! Dir.bg
Copyright   © 2009 Solar tech. Всички права запазени
горе