|
Инвеститорите в екоенергия ще плащат такса "мрежа" |
|
Инвеститорите във възобновяеми енергийни източници (ВЕИ) ще плащат освен такса "включване" и еднократна такса за развитие на преносните мрежи на НЕК, ЧЕЗ, ЕВН и EOН от следващата година. Това предлага Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР) в промени в Закона за ВЕИ, които работна група на икономическото министерство подготвя.
Проектът трябва да бъде приет от парламента най-късно до 5 декември следващата година. Новата такса ще се изчислява според присъединените мегавати. Експертни оценки сочат, че годишно за включването на 100мВт нови мощности ще са необходими около 20 млн. евро. "Съществува и вариант разходите за развитието на мрежата да се поделят между инвеститорите и операторите, но предстои начинът на изчисляването й да бъде обсъден с тях, обясни членът на комисията Пламен Денчев пред "Дневник".
Въвеждането на таксата се налага поради липсата на достатъчно средства за инвестиции в разширяване на мрежата. За последните няколко години НЕК не е инвестирала в това, което доведе до спиране на включването на нови вятърни и соларни паркове в Североизточна България. Така в преносната мрежа вече има създадени тесни места, които не позволяват присъединяване на големи вятърни и соларни паркове.
|
От следващата година ще бъде променен и начинът на определяне на цената за присъединяване, тя ще покрива разходите на разпределителните компании и НЕК. Тя ще изчислява според разходите и мощността, която се включва в мрежата. В момента разходите на дружества по закон се покриват до точката на присъединяването. Често поради отказа на компаниите да ги присъединяват инвеститорите сами строят електропроводи и подстанции. Според Денчев новата такса ще е по-висока и заедно с таксата за развитие на мрежата ще доведе до увеличение на цената, по която НЕК и електроразпределителните дружества изкупуват енергията. Тя в момента е по-скъпа в пъти от тока за бита и промишлеността.
"Дори да се въведе новата такса няма никаква гаранция, че инвеститорите няма да чакат за присъединяването и затова на дружествата трябва да бъде предписано незабавно изпълнение", смята председателят на Асоциацията на производителите на екологична енергия Велизар Кирияков. Той предлага в закона да бъде записано, че НЕК, ЧЕЗ, ЕВН и ЕОН ще плащат за произведената енергия, независимо че централите не работят, което да покрие пропуснатите ползи. Членът на управителния съвет на Българската асоциация за фотоволтаична енергия Калоян Кънев коментира, че асоциацията не е запозната с предложението за новата такса. "Целта на промяната в начина на изчисляване е тя е да бъде прозрачна и справедлива за инвеститорите и компании", обясни той.
С промените Електроенергийният системен оператор (EСО) ще подписва с инвеститорите над 5 мВт договори за достъп, които дават възможност той да спира вятърните паркове, когато сигурността на енергийната система е застрашена. "Не можем да допуснем да бъде спирано електрозахранването на потребители заради работата на вятърните паркове", коментира ръководителят на Централното диспечерско управление в ЕСО Митю Христозов.
|
Обратно в новини «
|
|
|